VITAMINOK


 VITAMINOK

A - vitamin
Zsíban oldódó!

Mire jó?:
Szükséges a növekedéshez, illetve a bőr, a fogazat és a csontozat épen tartásához. Fontos a szem számára a szürkülethez való alkalmazkodásban.
Miben található?:
Máj, vese, tojássárgája, vaj, tej, tejtermék, sötétzöld (pl.: spenót) vagy mélysárga zöldségek és gyümölcsök.
A vitamin érdekességek:
"Az A-vitaminról kimutatták, hogy számos immunfolyamatban jelentős szerepet vállal, így többek között a tumorellenes aktivitás kiváltásában. A táplálékkal bevitt A-vitamin 70-90 százaléka, előanyagainak a karotinoknak 20-50 százaléka szívódik fel."
A rákbetegeknél javulást lehet elérni nagy adag Avitaminnal, amik biztonsággal adhatók (bizonyítottan).
A vitamin részletesen:
Az A vitamin a névsor szerinti első zsíroldékony vitamin, más néven retinolként, retinolekvivalensként vagy retinálként is emlegetik, de gyakran halljuk hámvédő vitaminként is. Előanyagaiból - az úgynevezett provitaminokból - a szervezetben is képződhet. A leginkább elterjedt előanyagok a különböző karotinoid vegyületek, melyek közül is a legaktívabb a béta-karotin, amely sárgarépában, sárgabarackban található. Ezek a vegyületek a bélrendszerben szükség esetén, változó hatásfokkal ugyan, de képesek A-vitaminná alakulni. A béta-karotinnak sokan antioxidáns hatást tulajdonítanak.

Mihez kell az A vitamin?:
  1. Látás folyamatai.
  2. A bőr és egyéb szövetek épsége.
  3. A zavartalan növekedéshez.
  1. A csontok egészséges fejlődéséhez.
  1. Immunfolyamatok, védekezés különböző fertőzések ellen.
  1. Nyálkahártya épsége.
  1. Gyulladásos tünetek csökkentése.

Mennyi szükséges az A vitaminból?:
Az A vitamin szükségletét mikrogrammban (µg) mérik. Más jelölést is szoktak alkalmazni, ez a NE (Nemzetközi Egység), vagy angolul IU (International Unit). 1 NE A-vitamin egyenlő 1 µg retinollal, 6 µg béta-karotinnal, vagy 12 µg egyéb karotinnal.
Az RDA (Javasolt Napi Mennyiség) 5000 NE. Viszont újabb kutatások szerint az 5000 - 10000 NE javallott.
A táplálékkal bevitt A-vitamin 70-90%-a, a karotinok 20-50%-a hasznosul. Az egészséges felszívódáshoz természetesen szükséges zsiradék jelenléte, és kutatások szerint az E vitaminis kedvezően befolyásolja a táplálékkal felvett A vitamin hasznosulását.

Miben található A vitamin?:
Legjobb A vitamin forrásaink a belsőségek (tehát a máj, vese, szív), a tojássárgája, a tej és tejtermékek, tengeri halak. Provitaminját tartalmazza nagy mennyiségben a sárgarépa, a paraj, a sütőtök, kajszi- és sárgabarack, sárgadinnye, paprika, általában az erősen sárga, piros, vagy zöld színű zöldségek, gyümölcsök. A paradicsom kivétel, mert a benne található karotinoid típusú vegyület, a likopin nem bomlik A vitaminra.

Hiányállapotok az A kapcsán:
vitamin hiányában a következő tünetek léphetnek fel: szürkületi vakság (más néven farkasvakság), foltok a szem fehérjéjében, a szem szaruhártyájának kiszáradása, megrepedése, a bőr és egyéb hámrétegek elváltozásai, a bőr megvastagodása a szőrtüszők környékén, fokozott hajlam a bőr berepedezésére, főleg az ajkakon.

Túladagolás az A vitamin kapcsán:
Az A vitamin túladagolása ritka, főleg vitaminkészítmények nem előírásszerű szedésénél lép fel. Az ilyenkor jelentkező tünetek: fejfájás, bőrhámlás, a csontok elváltozása, vesebántalmak, ízületi fájdalmak. A béta-karotin túladagolásakor a bőr főleg a tenyéren és a talpon sárgásan elszíneződhet, ez azonban nem mérgező hatású.

Mi is a Béta-karotin?:
A béta-karotin adja a sárgarépa, a sütőtök és a sárgadinnye jellegzetes színét, de megtalálható a tojássárgájában is. A vegyület a karotinoidok nagy családjába sorolható (ennek névadója is), alapja az úgynevezett izoprénváz. A béta-karotin az A-vitamin provitaminja (más néven elővitaminja). Ez azt jelenti, hogy belőle A-vitamin (retinol) képződik, amit a szevezet hasznosítani tud. A karotinoidokat már a XIX. században sikerült elkülöníteni és az 1950-es évek óta állítják elő őket élelmiszer színezékek előállítására.

Miben található A vitamin?:
Sárgarépában - vágja rá mindenki. Igen, ott is, de szinte minden színes zöldségben. Főleg a sárga vagy piros színűekben, de az említetteken túl előfordulnak a falevelekben is. Ezekben a zöld színű klorofill azonban eltakarja a jellegzetes sárga színt, amely azonban megjelenik ősszel, amikor a klorofill elbomlik.

Néhány zöldségféle béta-karotin tartalma:
  • sárgarépa: 6.6 mg
  • spenót: 4.9 mg
  • brokkoli: 1.5 mg
  • mangó: 2.9 mg
  • őszibarack: 0.5 mg
  • sárgadinnye: 2.0 mg

Mi a szerepe az A vitaminnak?:
Az A vitamin, illetve előanyaga (provitaminja), a bétakarotin a legfontosabb bőrvédő hatásúvitamin. Serkenti a sejtek pigment-képződését, ezáltal elősegíti a bőr egyenletes barnulását, és nem utolsósorban meggátolja a napfény ultraibolya sugarainak károsító hatását.
"Aki sok répát eszik, jól tud majd fütyülni" - mondják sokan. Ez is igaz, de a béta-karotin nagy előnye nemcsak erre korlátozódik. Az A vitamin legfontosabb forrása, hiszen a szervezet ezt a vitamint tudja előállítani belőle, és felesleg esetén elraktározódik. A szervezet a béta-karotint szükség szerint A-vitaminná alakítja át (egységnyi mennyiségű A-vitamint hatszor annyi béta-karotinból állít elő). A vitamin fontos a jó látás és a nyálkahártyák egészsége szempontjából, de mivel zsírban oldódik, túladagolása - és ez a táplálékkal bevitt vitaminra is vonatkozik - mérgező lehet, így biztonságosabb a béta-karotin fogyasztása. Az A vitamin hiányának az egyik legelső tünete a farkasvakság. A szem képtelen alkalmazkodni a gyenge fényhez, ha az ideghártya fény- és színérzékelő receptoraihoz szükséges retinol (A vitamin) nincs jelen. A vitamin hiánya esetén már napi egy sárgarépa is elegendő lehet a szürkületi látás helyreállításához. A fejlődő világban a 21 év alattiak körében előforduló vakság leggyakoribb oka az A vitamin-hiány. A karotinoidok antioxidánsként viselkednek, ezért csökkenthetik a rák bizonyos fajtáinak kockázatát. Egyes kutatások szerint a béta-karotinban gazdag étrenddel csökkenhet a tüdő-, bőr-, gyomor-, vastagbéldaganatok száma. A béta-karotint margarinok, vajak, jégkrémek és üdítőitalok színezésére használják. Előnye más színezékekkel szemben, hogy szervezetbarát.

Kutatási eredmények az A vitaminról:
Felmérések szerint a karotinoidok csökkentik a szív- és érrendszeri betegségek előfordulási arányát és jó hatással vannak a koleszterin szintre. A C vitaminnal együtt fogyasztott nagyobb mennyiségű béta-karotin a szürke hályog megelőzésében játszik szerepet. Egyes vizsgálatok szerint azoknál a népcsoportoknál, amelyek étrendjében sok a karotionoidban gazdag gyümölcs és zöldség, kisebb a daganatos megbetegedések - különösen a tüdőrák aránya. Az étrendi béta-karotinról kimutatták, hogy nagy mennyiségben csökkenti a hámeredetű - tüdő, bőr, méhnyak, légutak, gyomor-, vastagbél - daganatok számát. Amerikai kutatók több embercsoportot vizsgáltak. Azoknál, akiknek vérében a legalacsonyabb karotinszintet mérték, négyszer nagyobb volt a valószínűsége a tüdőrák kialakulásának, mint a többieknél, pedig a két csoport között mindössze napi egy sárgarépa béta-karotintartalma volt a különbség! Egy másik kísérletben kétezer emberen 19 éven át követték a táplálkozási szokások és a tüdőrák összefüggését. A 30 éve dohányzó férfiaknál, akik átlag a legkevesebb béta-karotint ették, szemben a legtöbbet fogyasztókkal, nyolcszor nagyobb volt a tüdőrák kialakulásának veszélye. A már több éve nem dohányzó embereknél is hasonló eredményt találtak. A magas karotintartalmú táplálkozás a hasnyálmirigy -, a gége-, a nyelőcső-, a prosztata-, a húgyhólyagrák ritkább előfordulásával is összefüggésbe hozható.

Napi A vitamin szükséglet:

Gyermekek számára:
fél éves korig:
420 µg az A vitamin
fél és 1 év között:
400 µg az A vitamin
1 és 3 év között:
400 µg az A vitamin
4 és 6 év között:
500 µg az A vitamin
7 és 10 év között:
700 µg az A vitamin
Nők számára:
11 és 14 év között:
800 µg az A vitamin
15 és 18 év között:
800 µg az A vitamin
felnőtt korban:
800 µg az A vitamin
terhesség alatt:
1000 µg az A vitamin
szoptatás idején:
1300 µg az A vitamin
Férfiak számára:
11 és 14 év között:
1000 µg az A vitamin
15 és 18 év között:
1000 µg az A vitamin
felnőtt korban:
1000 µg az A vitamin


B1 vitamin-tiamin
Vízben oldódó!

Mire jó?:
Más néven Tiamin: segíti az energiafelhasználást, emellett fontos a szem, a bőr és az idegrendszer épen tartásához.

Miben található?:
Legjobb B1-vitamin forrásaink a gabonafélék héja, teljes kiőrlésű gabona, sötétzöld leveleű zöldségek, burgonya, az élesztő, a teljes kiőrlésű gabonafélék és a belőlük készült péksütemények, a hüvelyesek, a dió- és mogyorófélék, a húsok (főleg a sertéshús) és a máj, tojás.
Jó tudni:
A B1-vitamin vízben oldódó vitamin, sokszor hallhatjuk thiaminként említeni is. Hőérzékeny vitamin, vízben igen jól oldódik. Főleg a szénhidrátok anyagcseréjében játszik szerepet, sokszor éppen ezért a szénhidrátbevitel függvényében adják meg a szükségletét (felnőtteknél 0,125 mg/1000 kJoule, legalább 1 mg B1-vitamin/nap).
A B1-vitamint erkölcsi (morális) vitaminnak is nevezik, az idegrendszerre és a szellemi viselkedésmódra gyakorolt hatása miatt. Tanulás és fokozott szellemi terhelés esetén kifejezetten javasoljuk.

Mihez szükséges a B1 vitamin?
  1. Szénhidrát anyagcsere.
  1. Főbb energiaszolgáltató folyamatok.
  1. Idegek működése.
  2. Az idegrendszer energiaellátása.
  1. Szívműködés.

Mennyi szükséges a B1 vitaminból?
Mint azt már előbb említettük, főleg a szénhidrátbevitel mennyisége szabja meg a B1-vitaminszükségletét, nagyobb szénhidrátfelvételhez nagyobb vitaminbevitelnek kellene társulnia. Időskorban rosszabb a B1-vitamin kihasználása. Azoknak, akik dohányoznak, alkoholt vagy túlzottan sok cukrot fogyasztanak, fogamzásgátló tablettát szednek, fokozott szükségük van erre a vitaminra. Néhány élelmiszerben olyan anyagokat találunk, amely a tiaminszükségletet növelik, ilyenek a gombák, kelbimbó, feketeribizli.
Az RDA (Javasolt Napi Mennyiség) 1,1-1,5 mg, ami lényegesen szemben áll azokkal a kutatásokkal, ami meghatározza, hogy 50 mg-ra van szükségünk naponta!

Miben található meg a B1 vitamin?
Legjobb B1-vitamin forrásaink a gabonafélék héja, az élesztő, a teljes kiőrlésű gabonafélék és a belőlük készült péksütemények, a hüvelyesek, a dió- és mogyorófélék, a húsok (főleg a sertéshús) és a máj.

Hiányállapotok a B1 vitamin kapcsán:
B1-vitamin hiányában károsodik a szénhidrát-anyagcsere, szívelégtelenség és rendellenes idegi-agyi működések, a beri-beri nevű betegség léphet fel (fájdalmas izomgörcsökkel járó, akár halálos kimenetelű betegség).

Napi B1-vitamin szükséglet:

Gyermekek számára:
fél éves korig:
0,3 mg B1 vitamin
fél és 1 év között:
0,3 mg B1 vitamin
1és 3 év között:
0,5 mg B1 vitamin
4 és 6 év között:
0,7 mg B1 vitamin
7 és 10 év között:
0,8 mg B1 vitamin
Nők számára:
11 és 14 év között:
0,9 mg B1 vitamin
15 és 18 év között:
0,9 mg B1 vitamin
felnőtt korban:
0,9 mg B1 vitamin
terhesség alatt:
1,0 mg B1 vitamin
szoptatás idején:
1,0 mg B1 vitamin
Férfiak számára:
11 és 14 év között:
1,0 mg B1 vitamin
15 és 18 év között:
1,1 mg B1 vitamin
felnőtt korban:
1,1 mg vitamin

 Miben mennyi B1 vitamin található?
Köles:
430 µg/100 g B1 vitamin
Búzacsíra:
1350 µg/100 g B1 vitamin
Korpa:
650 µg/100 g B1 vitamin
Földimogyoró:
300 µg/100 g B1 vitamin

B2 vitamin
Vízben oldódó!

Mire jó?:
Más néven Riboflavin: segíti az energiafelhasználást, emellett fontos a szem, a bőr és az idegrendszer épen tartásához.

Miben található?:
Más néven Riboflavin: hús, tej, sajt, élesztő, zöldségek, főzelékfélék, cereáliák.
Jó tudni:
A B2-vitamin vízben oldódó vitamin, riboflavin névvel is illetik. A szervezetben betöltött szerepe sokrétű, főleg az aminosavak (a fehérjék építőelemei) és a zsírsavak lebontásában, ezen kívül a szöveti légzésben, az oxidatív funkciókban és a méregtelenítésben töltenek be fontos szerepet. Az emberi bélflóra is termel B2-vitamint, ezért hiányállapotai is ritka. Szintén előfordulhat, hogy egy hosszantartó úgynevezett szélesspektrumú antibiotikumokkal végzett kezelés miatt hiány lép fel belőle. Bizonyos mértékig a B2-vitamin bevitele is arányos az energia-felvétellel, bár nem annyira kifejezetten, mint a B1-vitaminnál.
Jó hatással van a növekedésre, egészséges tőle a bőr, a köröm, a haj, javítja a látást, mérsékli a szem kifáradását. Elősegíti a pállott száj, ajkak és nyelv gyógyulását.
  1. A zsírsavak lebontása.
  1. A szénhidrátok anyagcseréje.
  1. Szöveti légzés.
  1. Méregtelenítés.
  1. Nyálkahártyák épsége.
 

Mennyi szükséges a B2 vitaminból?
1,3-1,8 mg az RDA (Javasolt Napi Mennyiség), ami nagyon kevés, hiszen a szervezetünknek újabb kutatások szerint napi 50 mg kell! Időskorban sajnos a B2-vitamin hasznosulása is romlik.
Miben található meg a B2 vitamin?
Legjobb B2-vitamin forrásaink a tej és tejtermékek, a zöldség- és főzelékfélék, a húsok, a máj, vese, tojás és a gabonafélék.
Hiányállapotok a B2 vitamin kapcsán
B2-vitamin hiányában bőr- és nyálkahártyatünetek mutatkoznak, az ajkak és a szájzug berepedezik, pikkelyesedik.

Napi B2-vitamin szükséglet:
Gyermekek számára:
fél éves korig:
0,4 mg B2 vitamin
fél és 1 év között:
0,4 mg B2 vitamin
1 és és 3 év között:
0,8 mg B2 vitamin
4 és 6 év között:
1 mg B2 vitamin
7 és 10 év között:
1,2 mg B2 vitamin
Nők számára:
11 és 14 év között:
1,2 mg B2 vitamin
15 és 18 év között:
1,3 mg B2 vitamin
felnőtt korban:
1,3 mg B2 vitamin
terhesség alatt:
1,6 mg B2 vitamin
szoptatás idején:
1,7 mg B2 vitamin
Férfiak számára:
11 és 14 év között:
1,4 mg B2 vitamin
15 és 18 év között:
1,6 mg B2 vitamin
felnőtt korban:
1,6 mg B2 vitamin
Miben mennyi B2 vitamin található?
Brie:
600 µg/100 g B2 vitamin
Cheddar:
500 µg/100 g B2 vitamin
Tojássárga:
320 µg/100 g B2 vitamin
Parmezán:
200 µg/100 g B2 vitamin
Mandula:
200 µg/100 g B2 vitamin
 
B3 vitamin- Niacin
Vizben oldódó!

Mire jó?:
Segíti az energiafelhasználást, emellett fontos a szem, a bőr és az idegrendszer épen tartásához.

Miben található?:
Hús, máj, hal, tojás, élesztő, száraz hüvelyesek (sárgaborsó, lencse, szárazbab).
Jó tudni:
A niacin vízben oldódó vitamin, régebben PP-faktornak (Pellagra-Preventív) hívták, ma többször találkozhatunk vele nikotinsavamid, nikotinamid, niacinamid néven is. Főleg a szöveti oxido-reduktív folyamatokban vesz részt. Szintén képes a szervezetben képződni, a triptofán nevű aminosavból.

Segíti az idegrendszer működését, elősegíti a nyugodt alvást, javítja a hangulatot. A maximális krómfelvételhez szükséges. A niacin formája véd a sugárzástól, méregtelenítő hatású.

Mihez szükséges a B3 vitamin?
  1. Kémiai reakciók.
  1. A szénhidrátok anyagcseréje.
  1. Fehérje-anyagcsere.
  1. Zsíranyagcsere.

Mennyi szükséges a B3 vitaminból?
Szintén alkalmazzák a tápanyagbeviteltől függő meghatározást is, hiszen az anyagcsere fontos szereplője. Az RDA (Javasolt Napi Mennyiség) 15-20 mg, bár újabb kutatások kimutatják, hogy a szervezetünknek 50 mg-ra van szüksége naponta.

Miben található meg a B3 vitamin?
Legjobb niacinforrásaink a hús, máj, vese, hal, tojás, élesztő, szárazhüvelyesek, zöldségfélék és a barna kenyér.

Hiányállapotok a B3 vitamin kapcsán
Niacin hiányában a pellagra nevű betegség fejlődhet ki, amely bőrártalmakkal, a nyelv gyulladásával, rendellenes bélrendszeri és idegrendszeri működéssel jár.

Napi B3-vitamin szükséglet:
Gyermekek számára:
fél éves korig:
5 mg B3 vitamin
fél és 1 év közöt:
5 mg B3 vitamin
1 és 3 év közöt:
9 mg B3 vitamin
4 és 6 év közöt:
11 mg B3 vitamin
7 és 10 év közöt:
13 mg B3 vitamin
Nők számára:
11 és 14 év közöt:
14 mg B3 vitamin
15 és 18 év közöt:
14 mg B3 vitamin
felnőtt korban:
14 mg B3 vitamin
terhesség alatt:
16 mg B3 vitamin
szoptatás idején:
16 mg B3 vitamin
Férfiak:
11 és 14 év közöt:
15 mg B3 vitamin
15 és 18 év közöt:
18 mg B3 vitamin
felnőtt korban:
18 mg B3 vitamin

B4 vitamin-folát, folsav
Vízben oldódó!

Mire jó?:
Szükséges ayagcserefolyamatokhoz, vérképzéshez (fehér- és vörösvértestek képzéséhez), az emésztőrendszer és a száj nyálkahártyájának épségéhez.

Miben található?:
Természetes folsavforrások a sötétzöld, leveles zöldségfélék pl: spenót, brokkoli.
Egyes gyümölcsök: főleg citrusfélék, déligyümölcsök.
A hüvelyesek: bab, borsó.
Továbbá: búzacsíra, élesztő, tojássárgája.
A zöldségeket lehetőleg rövid ideig párolva vagy nyersen fogyasszuk.
Jó tudni:
A folsav vízben oldódó vitamin. Régebbi szóhasználattal folátként is szokták emlegetni. Nagyon fontos szerepe van a szervezetben, és kiemelten várandós édesanyáknál, mert a terhesség korai szakaszában a fejlődő embrió gerincét (a velőcsövet) lezáró folyamat csak folsav jelenlétében megy végbe hibátlanul. Ezért várandós édesanyáknak mindenképpen ajánlott a folsav pótlása.
Fokozza a tejképződést, véd a bélparaziták és az ételmérgezések ellen, fájdalomcsillapító hatású, legyengült állapotban fokozza az étvágyat.

Mihez szükséges a B4 vitamin?
  1. A fehérvérsejtek képzéséhez.
  2. A vörösvértestek képzéséhez.
  3. A vérlemezkék képzéséhez.
  4. Az aminosavak anyagcseréjéhez.
  5. A nukleinsavak anyagcseréjéhez.
  6. A gyomor-bélrendszer épségéhez.
  1. A szájnyálkahártya épségéhez.

További tapasztalatok a B4 vitamin kapcsán
  1. Kutatások szerint a nők szívinfarktus kockázata 42 százalékkal csökkenthető napi 400 µg folsav és 2-10 mg B6-vitamin szedésével.
  2. Születési rendellenességek ellen védelmet nyújt.
  3. Növeli a tejtermelést.
  1. Védelmet nyújt bélparaziták és ételmérgezés ellen.
  1. Mérsékli a homocisztein szintet, csökkentve ezzel a szívbetegségek kockázatát.
  2. Segít a vérszegénység megelőzésében.
  3. Segít az egészséges bőr kialakításában.
  4. Fájdalomcsillapítóként is hat.
  1. Fontos szerepet játszik a DNA és RNA felépítésében.
  1. Nélkülözhetetlen a csontvelőben levő vörös vérsejtek felépítésében.
  1. Segíti az aminosavak anyagcseréjét.

Mennyi szükséges a B4 vitaminból?
Érdekes módon a mesterséges készítményekből felszívódása jobb, mint a természetes forrásokból. Ha valakinek jó a folsav-ellátottsága, akkor az elfedheti a B12 vitamin hiányában kialakuló tüneteket. Ez különösen vegetáriánus táplálkozást folytatóknál lehet veszélyes. A túl nagy folsavbevitel csökkentheti a cink hasznosulását.
A javasolt napi bevitel 100 µg.

Miben található meg a B4 vitamin?
Legjobb folsav forrásaink a máj, a leveles zöldségek (különösen a paraj), a gyümölcsök, és az élesztő.

Hiányállapotok a B4 vitamin kapcsán
Folsav (B4 vitamin) hiányában a vérsejtek minden típusának száma csökken (ez a pancytopenia nevű betegség), a vérképben abnormálisan nagy vörösvértesteket látunk, nyelvgyulladás lép fel, gyomor-bélrendszeri tünetek jelentkeznek. Fejlődő szervezeteknél fejlődési rendellenességek léphetnek fel.

B5 vitamin-Pantoténsav
Mire jó?:
Befolyásolja a haj színét és növekedését, segíti a szervezet energiafelhasználását.

Miben található?:
Hús, belsőségek, tojás, karfiol, káposzta, gabonafélék héja.
A pantoténsavnak már a neve is utal előfordulási helyére: a görög eredetű név jelentése: mindenütt előforduló, tehát arra mutat, hogy széles körben fordul elő az élelmiszerekben. Egyes kutatások szerint serkenti a mellékvese hormonjainak termelődését, és feltételezik, hogy lassíthatja az öregedést. A pantoténsav a koenzim-A nevű enzim alkotórészeként központi szerepet tölt be a szénhidrát-, a zsír- és a fehérjeanyag-cserében. A koenzim-A szinte minden anyagcsere-folyamat kulcsenzime, így a legtöbb létfontosságú anyag előállításában is jelentős szerepet tölt be. Érdekesség, hogy a panthenolt gyakran alkalmazzák bőrvédő krémekben, melyekben segít megőrizni a bőr rugalmasságát és puhaságát. Hajápoló termékekben is alkalmazzák, hogy megóvja a hajat a kémiai és mechanikai károsodásoktól.
Véd a fáradtság ellen, csökkenti az antibiotikumok nem kívánatos hatását. Elősegíti a sebgyógyulást és az ellenanyagok termelődését.

Mihez szükséges a B5 vitamin?
  1. Koleszterinszintézis.
  1. Ingerületátvivő anyagok képzése.
  2. Hemoglobin szintézise.
  3. Gyógyszerek kiürülése.

Mennyi szükséges a B5 vitaminból?
A pantoténsav szükségletét nem túl könnyű meghatározni hiszen mint fent is utaltunk rá, szinte minden élelmiszerben előfordul. Stabil, de a savak (például ecet), a sütőpor és a hő együttes hatása mégis elindíthatja lebontását.
Újabban javasolt bevitele naponta 50 mg.

Miben található meg a B5 vitamin?
A legtöbb élelmiszerben megtalálható, fő forrásaink a máj, az élesztő és gabonafélék-péksütemények.

Hiányállapotok a B5 vitamin kapcsán
Hiánytünetek általában csak nagyon egyoldalú, túlságosan sok finomított élelmiszert tartalmazó étrendnél alakulnak ki hiánytünetei leggyakrabban a bőrön, az idegrendszerben, illetve az anyagcserében okoznak elváltozásokat. Ezek a tünetek azonban nem igazán jellemzőek, így csak néha lehetséges a valódi ok feltárása. Szükségletünk növekedését egyes gyógyszerek szedése, a rendszeres alkoholfogyasztás és a dohányzás is okozhatja.

Napi B5-vitamin szükséglet:
Gyermekek számára:
fél éves korig:
1,7 mg B5 vitamin
fél és 1 év közöt:
1,8 mg B5 vitamin
1 és 3 év közöt:
2,0 mg B5 vitamin
4 és 6 év közöt:
3,0 mg B5 vitamin
7 és 10 év közöt:
3,0 mg B5 vitamin
Nők számára:
11 és 14 év között:
4 mg B5 vitamin
15 és 18 év között:
5 mg B5 vitamin
felnőtt korban:
4 - 7 mg B5 vitamin
terhesség alatt:
6 -10 mg B5 vitamin
szoptatás idején:
7 - 10 mg B5 vitamin
Férfiak számára:
11 és 14 év között:
4 mg B5 vitamin
15 és 18 év között:
5 mg B5 vitamin
felnőtt korban:
5 mg B5 vitamin

B6 vitamin-(Piridoxin, Piridoxál vagy Piridoxamin)

Mire jó?:
Más néven Piridoxin: szükséges a növekedéshez, hormonok előállításához, illetve az idegrendszer működéséhez.

Miben található?:
Más néven Piridoxin: hús, máj, tojássárgája, kukorica, barna liszt, zöldségek.
Jó tudni:
A B6-vitamin vízben oldódó vitamin, elterjedt neve még a piridoxin is. Három formában létezik, a piridoxin aktívabb formái az úgynevezett piridoxál és a piridoxamin. Legfontosabb szerepe a fehérjék átalakulásánál van.
Az idegrendszer, gyomor,- és bélrendszer működéséhez szükséges, hányingercsökkentő. Szerepe van a rákellenes immunitás kifejlődésében. Csökkenti a zsibbadást, izomgörcsöket.

Mihez szükséges a B6 vitamin?
  1. Aminosavak és fehérjék anyagcseréje.
  1. Aminosavak átalakulásai.
  1. Esszenciális zsírsavak anyagcseréje.
  1. Az idegrendszer működése.
  2. Bőrfelület épsége.

Mennyi szükséges a B6 vitaminból?
A B6 vitamin szükséglete elsősorban a fehérjebeviteltől függ. Aki fogamzásgátlót szed, annak is ajánlott növelni az adagját.
Az újabban javasolt napi mennyiség 50 mg.

Miben található meg a B6 vitamin?
Legjobb B6-vitamin forrásaink a máj, a hús, tejtermékek, szárazhüvelyesek, élesztő, tojássárgája, barna liszt és az ebből készülő pékáruk, kukorica, zöldségfélék.
A B6-vitamin a hatását akkor fejti ki a legjobban, ha C-vitaminnal, thiaminnal, riboflavinnal, valamint magnéziummal együtt szedjük.

Hiányállapotok a B6 vitamin kapcsán
B6-vitamin hiányában bőr- és nyálkahártyatünetek, vérszegénység, ideggyulladás, bőrtünetek, és általános tünetek: gyengeség, levertség, fáradtság léphetnek fel.

Tapasztalatok a B6 vitamin kapcsán
  1. Növeli az ellenálló-képességet.
  2. Nélkülözhetetlen az aminosavak elegyítésében és lebontásában.
  3. Segíti a szénhidrát és zsír anyagcseréjét.
  4. Segít ellenanyagok képzésében.
  5. Segíti a központi idegrendszer működését.
  6. Természetes hashajtó.
  7. Segíti az egészséges bőr kialakulását.
  1. Csökkenti az izomgörcsöt, a kézzsibbadást, hányingert, kézmerevséget.
  1. Segít a szervezet megfelelő nátrium és foszfor egyensúlyának fenntartásában.
  1. Segít a vesekő kialakulásának megelőzésében

B7- H vitamin vagy, Biotin
Mire jó?:
Vagy más néven Biotin: segíti az energiafelhasználást, befolyásolja a koleszterin anyagcserét.

Miben található?:
Más néven Biotin: belsőségek, máj, vese, tojássárgája, élesztő.
Jó tudni:
A biotin vízben oldódó vitamin, legalább ennyire elterjed elnevezése a H-vitamin is. Érdekessége, hogy molekulája ként tartalmaz. A szervezetben leginkább az anyagcserében részt vevő különböző enzimek alkotórészeként szerepel. Tulajdonképpen ez a vitamin is termelődik a bélflórában, ezért szükséges mennyiségét és hiányállapotát nehéz meghatározni.
Hozzásegít az erősebb, egészségesebb körmökhöz, hajhoz (hiánya hajhullást okozhat). A sejtek inzulinérzékenységét növeli, ezért cukorbetegségben előnyös lehet orvosi kontroll melletti használata. A cukorbetegség következtében fellépő idegkárosodás ellen is védelmet adhat.

Mihez szükséges a B7 vitamin?
  1. Fehérje-anyagcsere.
  2. Szénhidrát-anyagcsere.
  3. Aminosav-anyagcsere.
  1. Koleszterin-anyagcsere.

Mennyi szükséges a B7 vitaminból?
A Biotin (B7 vitamin) szintén rosszul szívódik fel az emberi szervezetben: mintegy fele hasznosul csak annak a mennyiségnek, amit a táplálkozásunkkal veszünk fel. Érdekes és fontos dolog, hogy a tojásfehérjében olyan anyagok találhatóak, melyek a biotin felszívódását rontják. A hiányállapothoz vezető jelenség már akkor is fellép, ha a napi fehérjebevitel megközelítőleg 30%-a tojásfehérjéből származik.
Újabban ajánlott mennyiség, amire szükségünk van naponta: 50 µg.

Miben található meg a B7 vitamin?
Legjobb biotinforrásaink a máj, a vese, a tojássárgája, az élesztő, a karfiol, a dió- és mogyorófélék. A gabonafélék - főleg a búza - szintén tartalmaznak biotint, de ez kötött formában van jelen, és nem szívódik fel. A gyümölcsök és a húsfélék igen keveset tartalmaznak ebből a vitaminból.

Hiányállapotok a B7 vitamin kapcsán
Biotin hiányában bőr és az ajkak gyulladásos megbetegedése lép fel, illetve megfigyelhető a szőrzet kihullása és a nemi vágy csökkenése is. Általánosan jellemző a lehangoltság, étvágytalanság, vérszegénység, érzészavarok, koleszterinszint-emelkedés.

B8 vitamin- Kolin
A B-komlex tagja, lipotróp (zsírokat emulgeáló) hatású. Az inozitonnal (a B-komplex egy másik tagjával) együtt elősegíti a zsírok és a koleszterin felhasználását a szervezetben. Egyike azon kevés anyagoknak, amelyek át tudnak hatolni a vér-agy gáton, amely többek között megvédi az agyat a napi étrend változásainak hatásaitól. Közvetlenül bejut az agysejtekbe, ahol egy, az emlékezést segítő vegyület képződik belőle.

Milyen hatásai vannak a B8 vitaminnak?
  1. Segíti a koleszterin szintézis szabályozását.
  1. Megkönnyíti az idegimpulzusok haladását, különösen azokéit, amelyeket az agy emlékezés folyamatában felhasznál.
  1. Segít leküzdeni az időskori emlékezésvesztést (napi 1-5 g-os adagokban).
  1. A májban segít a toxikus anyagok és a gyógyszerek méregtelenítésében.
  2. Nyugtató hatást fejt ki.
  1. Támogatja az Alzheimer-kór kezelését.

Mennyi szükséges belőle a B8 vitaminból?
Az ajánlott napi felvétele 50 mg, újabb kutatások szerint.

Hiányállapotok a B8 vitamin kapcsán
A máj cirrhosisa és zsíros elfajulása, az artériák megkeményedése és Alzheimer-kór.
Ellenségei: víz, szulfa-gyógyszerek, ösztrogének, ételtartósítási eljárások, alkohol.
B9 vitamin-inozitol, folsav
Az Inozitol, vagy Folsav egy B-vitaminfajta, melynek egyes kutatók olyan hatást tulajdonítanak, mint egy nyugtatószernek. Vannak, akik szerint kiváló altatószer, megszabadít a szorongástól és a feszültségtől, esetleg a magas vérnyomást is csökkenti. Aktív formája, a foszfatidil-inozitol szabályozza a sejtmembránok működését és hozzájárul azok épségéhez, továbbá szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból, hétköznapi nevén szőlőcukorból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az agy és az agyfolyadék, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Mihez szükséges a B9 vitamin?
  1. Az agy működéséhez.
  2. A vese működéséhez.
  1. A pajzsmirigy működéséhez.
  2. A köztiagy működéséhez.
  3. A vérlemezkék képzéséhez.

Mennyi szükséges a B9 vitaminból?
Napi adagját illetően nem rendelkezünk pontos ajánlásokkal, lévén a szervezet is képes bizonyos mennyiségben előállítani. Igénye viszont szinte bizonyos, hogy függ a stressz mértékétől.
Újabb kutatások szerint napi 50 mg kell a szervezetünknek.

Miben található meg a B9 vitamin?
Inozitolt elsősorban a húsfélék, a tej és tejtermékek, a gabonafélék, a gyümölcs- és főzelékfélék és az olajos magvak tartalmaznak, de mint fentebb említettük, az agyban, kisebb részben a májban is képződik. Az élelmiszerekből a fitáz nevű enzim segítségével szabadítható fel a megfelelő mennyiségű inozitol. Erre azonban csak egészséges emésztőrendszer képes, a koffein pedig kifejezetten kártékonyan hat az inozitol felezsívódására.

Hiányállapotok a B9 vitamin kapcsán
Idegi károsodások, fáradékonyság, koncentrálási zavarok, csökkent fizikai teljesítőképesség. Cukorbetegségben szenvedőknél nagyobb arányban mutatható ki inozitvesztés.

Napi folsav (B9 vitamin) szükséglet:
Gyermekek számára:
fél éves korig:
50 µg B9 vitamin
fél és 1 év között:
50 µg B9 vitamin
1 és 3 év között:
100 µg B9 vitamin
4 és 6 év között:
130 µg B9 vitamin
7 és 10 év között:
150 µg B9 vitamin
Nők számára:
11 és 14 év között:
180 µg B9 vitamin
15 és 18 év között:
200 µg B9 vitamin
felnőtt korban:
200 µg B9 vitamin
terhesség alatt:
400 µg B9 vitamin
szoptatás idején:
350 µg B9 vitamin
Férfiak számára:
11 és 14 év között:
180 µg B9 vitamin
15 és 18 év között:
200 µg B9 vitamin
felnőtt korban:
200 µg B9 vitamin
Miben mennyi B9 vitamin található?
Korpa:
190 µg/100 g B9 vitamin
Élesztőkivonat:
83 µg/100 g B9 vitamin
Búzacsíra:
520 µg/100 g B9 vitamin

B10 vitamin - PABS: para-amino-benzoesav, angolul: PABA
A PABS-ról régebben azt tartották, hogy a B-vitaminok közé tartozik. Ma már tudjuk, hogy közvetlenül nem életfontosságú tápanyag, de bizonyos mikroorganizmusok (bélbaktériumok) számára nélkülözhetetlen. Ezek a baktériumok hozzátartoznak a szervezet ún. normál flórájához, sőt, mint fentebb említettük, hasznot is hajtanak, pl. vitaminokat termelnek és visszaszorítják a kórokozó baktériumokat. A PABS e jótékony baktériumokon keresztül hat előnyösen a szervezetre.
Egyesek azt kívánják, hogy a folsav és a PABS kombinációjának hatására őszülő hajuk visszanyerje eredeti színét. Állatkísérletekben ezt a hatást megfigyelték, így biztosan érdemes megkísérelni, ha valaki más hajszínt szeretne. A hét hat napján napi 1000mg-os nyújtott hatású PABS- készítményből áll a kezelés.
Ha szeretne egyenletesen lebarnulni, PABS-ot tartalmazó kenőcsöt alkalmazzon fényvédőként. Sok hollywoodi filmcsillagot ismerek, aki PABS-ot használ, hogy védekezzék ráncai ellen. A már meglévő ráncokat nem tünteti el, de néhány embernél biztosan késlelteti a kialakulásukat.

Mihez szükséges a B10 vitamin?
  1. Antioxidatív folyamatokhoz, védőfaktorként.
  2. Az emésztőrendszer mikoorganizmusainak tökéletes működéséhez.
  3. Közvetve csökkentheti az érelmeszesedés és a szívinfarktus veszélyét.

Miben található meg a B10 vitamin?
A PABS legjobb táplálkozási forrásai a gabonafélék.

Hiányállapotok a B10 vitamin kapcsán
Emberi szervezetben még nem mutatták ki hiányállapotát.

Mennyi szükséges a B10 vitaminból?
Napi ajánlott beviteli szint 50 mg, újabb kutatások alapján.
B12 vitamin -Kobalamin
Mire jó?:
Elengedhetetlen a vérképzéshez, fontos a növekedéshez és az idegműködéshez.

Miben található?:
Állati eredetű élelmiszerekben: hús, máj, vese, tej, tejtermékek, tojás, élesztő
Vízben oldódó, általában "vörös vitamin"-ként, vagy mint cianokobalamint ismerik.
Segíti megelőzni a krónikus fáradtságot, depressziót, székrekedést, emésztési zavarokat, szédülést, álmosságot.

Milyen hatásai vannak a B12 vitaminnak?
  1. Elősegíti a vörösvérsejtek képződését és regenerálódását, és így megelőzi a vérszegénységet.
  1. Fokozza a gyermek növekedését és étvágyát.
  1. Növeli a szervezet energiáját.
  2. Egészségesen tartja az idegrendszert.
  3. A zsírok, szénhidrátok és fehérjék, megfelelő felhasználását biztosítja.
  1. Mérsékli az ingerlékenységet.
  1. Javítja a koncentráló-, emlékező és egyensúlyozó képességet.

Mennyi szükséges a B12 vitaminból?
A felnőttek ajánlott adagja 50 µg, újabb kutatások szerint.

Miben található meg a B12 vitamin?
Máj, marhahús, sertéshús, tojás, tej, sajt, vese.

Hiányállapotok a B12 vitamin kapcsán
Vészes vérszegénység (anaemia perniciosa), agykárosodás. A B1-vitaminban szegény és folsavban gazdag diéta (mint amilyen a vegetáriánus étrend) gyakran elfedi a B12-vitamin-hiányt. A jól működő pajzsmirigy segíti a B12-vitamin felszívódását. A B12-vitamin-hiány tünetei esetleg csak 5 évvel az után jelennek meg, hogy a szervezet raktárai kiürültek.
Ellenségei: Savak, lúgok, víz, napfény, alkohol, ösztrogének, altatók.

Napi B12-vitamin szükséglet:
Gyermekek számára:
fél éves korig:
0,3 µg B12 vitamin 
fél és 1 év között:
0,5 µg B12 vitamin
1 és 3 év között:
0,7 µg B12 vitamin
4 és 6 év között:
1,0 µg B12 vitamin
7 és 10 év között:
1,4 µg B12 vitamin
Nők számára:
11 és 14 év között:
2 µg B12 vitamin
15 és 18 év között:
2 µg B12 vitamin
felnőtt korban:
2 µg B12 vitamin
terhesség alatt:
2,6 µg B12 vitamin
szoptatás idején:
2,6 µg B12 vitamin
Férfiak számára:
11 és 14 év között:
2 µg B12 vitamin
15 és 18 év között:
2 µg B12 vitamin
felnőtt korban:
2 µg B12 vitamin
Miben mennyi van?
Marhahús:
2 µg / 100g B12 vitamin
Sertéshús:
0,8 µg / 100g  B12 vitamin
Borjúmáj, sertésmáj:
58 µg / 100g B12 vitamin
B12 vitamin- orotsav
Közreműködik a folsav és a B12-vitamin anyagcseréjében.

Milyen hatásai vannak a B13 vitaminnak?
  1. Megvéd bizonyos májműködési zavaroktól és a korai öregedéstől.
  2. Elősegíti a sclerosis multiplex kezelését.
  1. Magnézium-orotát formájában adva oldja a szorongást és feszült állapotokat, enyhíti a pszichovegetatív kimerültséget, gátolja a koncentráló- és emlékezőképesség csökkenését.

Mennyi szükséges a B13 vitaminból?
A felnőttek ajánlott adagja 3 mikrogramm. Terhes és szoptató nőknek többet javasolnak.

Miben található meg a B13 vitamin?
Gyökérzöldségek, tejsavó.
A B13 vitamin ellenségei: a víz és a napfény.
B15 vitamin-pangamsav
Mivel eddig nem bizonyították be, hogy az étrend nélkülözhetetlen része, a szó szoros értelmében nem vitamin. Mennyiségét milligrammban (mg) mérik. Az E-vitaminhoz hasonló a hatása tehát antioxidáns. A hatását gyakran javítja, ha A- és E-vitaminnal együtt alkalmazzák.

Milyen hatásai vannak a B15 vitaminnak?
  1. Meghosszabbítja a sejtek élettartamát.
  1. Közömbösíti a szeszes ital utáni vágyakozást.
  1. Gyorsabban mulasztja a fáradtságot.
  2. Csökkenti a vér koleszterinszintjét.
  3. Véd a levegőszennyeződés ellen.
  4. Enyhíti az anginás és asztmás tüneteket.
  5. Védi a májat a zsugorodás ellen.
  6. Megakadályozza a gyógyszerfüggőség kialakulását.
  7. Fokozza az immunválaszokat.
  8. Elősegíti a fehérjeszintézist.

Miben található meg a B15 vitamin?
Sörélesztő, hántolatlan rizs, hántolatlan gabona, tökmag, szezámmag.

Hiányállapotok a B15 vitamin kapcsán
Kevés a kutatási eredmény, de a meglévők mirigy, és idegrendszeri zavarokra, szívbántalmakra, valamint az élő szövetek csökkent oxigénellátására utalnak.
A B15 vitamin ellenségei: a víz és a napfény.

B17 vitamin- laetril (alternatív rákgyógyszer)
Az évtized egyik legellentmondásosabb vitaminja. Kémiai szerkezetét tekintve ez a vegyület benzaldehidből, ciángyökből és gencióbiózból álló amigdalin. Barackmagból állítják elő. Ez olyan B-vitamin, ami a sörélesztőben nem fordul elő.

Milyen hatásai vannak a B17 vitaminnak?
Azt állítják, hogy specifikus rákellenes és azt megelőző tulajdonsága van.

Miben található meg a B17 vitamin?
A barackban, az alma, a cseresznye, az őszibarack, a szilva és a sima héjú őszibarack teljes magvában.

Hiányállapotok a B17 vitamin kapcsán
A rák elleni csökkent ellenállást okozhatja.

B17 vitamin, mint az alternatív rákgyógyszer
A B-17 vitamin (Laetrile, Amigdalina) alternatív rákgyógyszer, injekció és tabletta a rákos sejtek csökkentésére, megszüntetésére, valamint szaporodásuk megállítására. Tulajdonképpen olyan természetes kemoterápia, aminek nincsenek káros mellékhatásai.
Előnye : A klinikai leírások alapján sokkal hatékonyabb a hagyományos kemo- és sugárterápiánál. Használható a hagyományos terápiák közben is (kemo és sugárterápia), ebben az esetben csökkenti azok káros mellékhatásait is. A B-17 vitaminnak nincsenek kellemetlen és káros mellékhatásai. Egy hónap alatt látványos eredményeket lehet vele elérni!
Hátránya : Kialakult daganat esetében injekcióba kell beadni, ( lehetőleg intravénásan, de muszkulárisan is lehet ) mert úgy több hatóanyag jut be a véráramba. Hatékonysága a bevitt dózis nagyságával egyenesen arányos. A tablettás kiszerelést inkább az injekciómentes napokon, vagy alacsony daganati sejtszám esetén célszerű kúraszerűen alkalmazni. Tablettát alkalmazhatunk a kúrák után, fenntartás, megelőzés céljából is!
Felhívjuk a figyelmét, hogy a készítmény egyáltalán nem mérgező és számottevő kellemetlen mellékhatásai nincsenek és soha nem is voltak. Ha ön olyan információt kapott, hogy a B-17vitaminban lévő szerves cián esetleg mérgező, akkor ne felejtse el : a cián nagyon fontos eleme az egészséges szervezet működésének. Szabályozza a vérnyomást, fájdalomcsillapító hatású, nagyon sok hormonnak és vitaminnak az alapanyaga, elpusztítja a rákos sejteket, csökkenti az izületi gyulladásokat és fájdalmakat. Tehát nem káros, hanem fontos!

C vitamin
Vízben oldódó!
 
Mire jó?:
Fontos az immunrendszer számára a fertőzésekkel szembeni ellenálláshoz, a sebgyógyuláshoz, regenerációhoz, és a növekedéshez is.

Miben található?:
Friss gyümölcsökben, zöldségekben: citrusfélék (citrom, narancs, grapefruit), lícium, földieper, ribizli, egres, sárgadinnye, papaja, paradicsom, zöldpaprika, sóska, káposzta.

C-vitamin felfedezése röviden
Dr. Szent-Györgyi Albert a 30-as évektől egy oxidációs folyamat reakciós késését kutatta, amelyből azt a következtetést vonta le, hogy ez valamilyen redukáló anyag meglétére utal. Észrevette, hogy ez az anyag a mellékvesekéregben és a citrusfélékben egyaránt előfordul, de ahhoz, hogy a kémiai felépítését is megvizsgálhassa, csak nagyon kis mennyiségben sikerült előállítania. Az is ismertté vált, hogy az emberi sejteknek szükségük van erre az anyagra, de csak növények és állatok tudják előállítani. Egyébként az emberen kívül, még egy faj van amelynek a szervezete nem képes a C-vitamin előállítására, ez pedig a tengerimalac.
Szent-Györgyi érdekes körülmények között jött rá arra, hogy a szegedi zöldpaprika sokkal többet tartalmaz ebből az anyagból, mint a citrusféle gyümölcsök. A legendák szerint utálta a paprikát, és amikor egyik este a felesége a vacsora mellé egy darab paprikát is odatett, rutinos, és higgadt férjként, veszekedés, vitatkozás helyett egy óvatlan pillanatban a köpenye zsebébe dugta, elfogyasztotta a vacsoráját, majd lement a laboratóriumába, és mivel sok más zöldség és gyümölcs után, amiket addig sikertelenül kipróbált, veszíteni valója nem lévén elővette a vacsoráról kimenekített paprikát, és munkához látott. Állítólag aznap éjjel a kezében volt a megoldás. Tudta, hogy megtalálta a C-vitamin aranybányáját. A korábbi apró, jelentéktelen mennyiségek után egyszeriben több kilónyit tudott előállítani. A környék zöldségesei nem tudták ekkor még, hogy hová tolja talicskaszám a piacokon megvásárolt paprikát, és, hogy mihez kezd vele.
Felfedezte, hogy gyógyítani lehet vele a skorbutot (tengerimalacokon kísérletezett sikeresen Szent-Györgyi), vagyis a hexuron-sav azonos a C-vitaminnal. Ekkor keresztelte el véglegesen aszkorbin-sav névre, méghozzá a skorbut megelőzésével kapcsolatban.
Szent-Györgyi Albert (archív):
"Pár héttel később másfél kg vitamin volt a kezemben addig csak ezredgramm mennyiségek voltak. Ezt szétosztottam az egész világon, és onnan tudtuk meg, hogy mi a C-vitamin pontos kémiai szerkezete. Ennek a következménye, hogy ma tonnaszámra gyártják, mint az emberi egészségnek az alapvető forrását."
Napjainkban többnyire nem a vitaminhiány megelőzésére használják, sokkal inkább antioxidáns, sejtvédő hatása adja használatának a fontosságát.

Mire jó a C-vitamin?
Vízben oldódó vitamin, (emiatt nem is lehet túladagolni, de erről majd később) a szabad gyökök káros hatásával szemben védi szervezetünket. A zsírban oldódó E-vitaminnal együtt alkalmazva rendkívül hatásos tud lenni. Ma már senki sem vitatja, hogy a szívinfarktus és a koszorúér-betegségek kockázatát jelentősen csökkenti.
Szintén jelentősen csökkenti a gyomor- gége- és nyelőcső rák kialakulásának a veszélyét.
Jelentős szerepet játszik a növekedésben, a fogak és csontok fejlődésében.
Dohányosok számára kiemelten fontos ennek a vitaminnak a rendszeres használata, mert a dohányzás megnehezíti a bevitt C-vitamin felszívódását a szervezetben.
A C-vitamin felszívódásában segítenek az ún. bioflavonoidok, ezért a leghatásosabbak a természetes alapanyagokból készült C-vitamin termékek. A C-vitamin és a vas is segítik egymás felszívódását és hasznosulását a szervezetben.
vitamin fontos szerepet játszik immunrendszerünk működésében. Bár, fő hatását az immunrendszeri muködés fokozásán keresztül fejti ki. Növeli a fehérvérsejtek számát, fokozza muködésüket. Vírus- és baktérium-ellenes hatása is bizonyított.
A C-vitamin-készítmények enyhíthetik a nátha tüneteit és elősegítik a gyógyulást,
A C-vitamin védelmet nyújt a szürke hályog ellen is.
Más vizsgálatok kimutatták, hogy a C-vitamin bizonyos védelmet nyújthat különösen az időseknek a légzőszervi megbetegedésekkel szemben, mivel gátolja a hisztamin felszabadulását, és nagy mennyiségben megakadályozhatja az allergének (pl. virágpor, állati szőr) kiváltotta gyulladáskeltő anyagok hatását a szervezetben. Több vizsgálat szerint a C-vitamin segít megelőzni és gyógyítani az asztma tüneteit is.
Linus Pauling naponta 10-18 g C-vitamint fogyasztott,
Szent-Györgyi Albert, amikor beteg volt, a napi adagját 1 grammról 8 grammra emelte
Michael Colgan, a világ egyik leghíresebb táplálkozási szakértője 5 gramm C-vitamint fogyaszt naponta.


C vitamin kutatások:
  • 60 mg C vitamin
    • Adolf Hitler tudósaival számoltatta ki, hogy mennyi az a minimális napi C-vitaminmennyiség, amivel katonái elkerülhetik a skorbutot. Ez napi 60 mg.
  • 220 mg C vitamin
    • Egy vizsgálat szerint a naponta több mint 220 mg-ot szedők E vitaminkoncentrációja 18 %-kal volt magasabb, mint azoké, akik napi 120 mg-ot vagy ennél kevesebbet szedtek.
  • 500 mg C vitamin
    • Napi 500 mg vagy több megelőzi a rák számos fajtájának, valamint a szívbetegség, a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a nátha vagy az influenza, a hályog, vagy akár az asztma és az allergia kialakulását is.
  • 500 mg C vitamin
    • 119 érplasztikán átesett páciens 4 hónapon keresztüli vizsgálata során, azok akik 500 mg C-vitamint szedtek, csak 24%-uknak alakult ki érelzáródás, míg nem szedtek C-vitamint azoknak 43%-ánál.
  • 4000 mg C vitamin
    • Huszonöt éves kutatáson alapul Dr. Anthony J. Verlangieri, a University of Mississippi School of Pharmacy professzorának, az elmélete, aki szerint mindenkinek szüksége van antioxidáns-pótlásra, amibe beleérti a napi 4000 mg !!!C vitamin fogyasztását az étrenddel együttvéve. Egyetért azzal, hogy csak mítosz az az állítás, miszerint minden vitamint, amire csak szükségünk van, a táplálkozás útján magunkhoz vehetünk, és rámutat arra, hogy a C-vitamin pótlás semmiféle mérgezőhatással vagy mellékhatással nem jár.

Mega dózis vagy nem mega dózis a C vitaminból?
Nem vagyok híve a szélsőségeknek, ezért nem hiszem el azt a javaslatot, mely szerint egy embernek napi 60-80 mg C-vitamin elég lenne, de azt a másik álláspontot sem, hogy napi 1000 mg fölötti mennyiséget kellene szedni a C-vitaminból. Tudom, Szent-Györgyi Albert napi 800-1000 mgramm!! mennyiséget szedett be, de csak akkor amikor betegségek gyötörték (93 éves koráig élt!!!)
Ma már ez az érték kevés lenne hiszen a körülményeink is változtak egyre több káros anyaggal találkozik a szervezetünk éppen ezért több antioxidánsra is van szükségünk. Tehát ha betegek lennénk akkor nyugodtan emelhetjük a C-vitamin adagot 2-3000 mg-ra is, persze ezt a mennyiséget ne szegyjük huzamosabb ideig maximum addig amíg meg nem gyógulunk, pár nap-1 hét....
A szükséges mennyiség véleményem szerint egy egészséges ember esetében 500-1000 mg között van. Ezt a mennyiséget lehet hosszabb időn keresztül szedni, pl. mondjuk egy októbertől májusig tartó ősz-tél-tavasz időszakban. Nyáron amikor elvileg sok zöldséget és gyümölcsöt lehet viszonylag olcsón vásárolni, akkor lehet mondjuk szüneteltetni, vagy csökkenteni a C-vitamin szedését, vagy csak a mennyiségét csökkenteni 300 mg körüli értékre.
Az persze más kérdés, hogy a piacokon és hipermarketekben kapható zöldségek mennyi C-vitamint tartalmaznak, mert olvastam olyan cikkeket, melyek szerint napjainkban az élelmiszereink csak a töredékét tartalmazzák a hasznos tápanyagoknak és vitaminoknak, mondjuk a 100 évvel ezelőtti mennyiséghez képest. Ez persze nem csoda, ha a napjainkban alkalmazott nagyüzemi élelmiszer termelésre, vagy a kizsigerelt, műtrágyával kezelt termőföldekre gondolunk.
Amikor megbetegszünk, illetve amikor már érezzük, hogy hamarosan betegek leszünk, vagy csak halljuk, hogy a környezetünkben pl. influenza járvány kezdődött akkor viszont nyugodtan meg lehet emelni a napi adagot akár 1000mg fölé.
Összefoglalva inkább többet fogyasszunk a C-vitaminból, mint kevesebbet. Ne feledjük, vízben oldódó vitaminról van szó, amit nem lehet túladagolni, a felesleg egész egyszerűen ki fog ürülni a szervezetünkből. Egyes cikkek szerint nagy mennyiségű (napi 2-3000 mg fölött) átmenetileg hasmenést, gyomorproblémákat, illetve hosszabb távon vesekövet okozhat. Ez nem igaz!!!!
FONTOS! Dohányosoknak több C-vitamint kell fogyasztaniuk, mint nem dohányzó embertársaiknak!
Az E-vitaminnal együtt szedve rendkívül hatékony párost alkotnak.
A C-vitamin nagyobb mennyiségben megtalálható az alábbiakban: Lícium gyümölcs, csipkebogyó, citrusfélék, paprika, feketeribiszke, eper, brokkoli.

Érdekességek a C vitaminról
"Ezerszer kell felfedezni valamit, amíg egyszer jön valaki és megérti."
Egy 1999-es tanulmány bebizonyította, hogy napi 500 mg C vitamin, ha hosszú távon fogyasztjuk, a kialakul szív és érrendszeri károsodásokat visszafordítja. 30 nap múlva már jelentkezett a hatás!
2002-ben bebizonyították, hogy a vér magas C vitamin tartalma védi az érfalak izomzatát, megőrzi az erek rugalmasságát. A vizsgálat napi 2500 mg C-vitamin fogyasztását javasolja.
Egy 2004-as vizsgálat szerint napi 1 g C vitamin csökkenti a vérnyomást fiatal embereknél. Tehát a hangsúly a megelőzésen van!
A C vitamin rákellenes hatása abban nyilvánul meg, hogy az ún. szabadgyököket megköti, a rákkeltő anyagokat semlegesíti, az immunsejteket aktivizálja.

C-vitamin a hályog ellen
Egy 492 nővel végzett tanulmány kimutatta (53 és 73 év közöttiek), hogy több mint 10 éven keresztül szedett C vitamin jóvoltából a hályog százalékos esélye náluk 60%-kal alacsonyabb, mint azoknál akik nem szedtek C vitamint. Azoknál a nőknél volt a legjobb az eredmény, akik 400-800 milligrammot kaptak naponta.

Néhány orvos C-vitaminnal kezeli a rákot
Laboratóriumban egy csőben vizsgálva nagy dózisú C vitamin megölte a ráksejteket. Ezért alkalmaz sok orvos intravénás, nagy adag C vitamint a rák ellen alternatív terápiaként. Számos betegnél, természetesen nem mindnél, megállt vagy lelassult a rák folyamata.

A C vitamin részletesen
A C vitamin vízben oldódó vitamin, és ez az egyetlen, magyar tudós által, és Magyarországon véghezvitt felfedezés, amelyet Nobel-díjjal jutalmaztak. Szent-Györgyi Albert nevéhez fűződik a C vitamin első előállítása tiszta formában, melyet az elterjedt tévhittel ellentétben nem citromból, hanem paprikából végzett. A C vitamin furcsa vitamin: mindössze két állatfaj, a tengerimalac és az ember nem tudja előállítani, más fajok igen, tehát számukra ez nemvitamin. Mindemellett ez a vitamin birtokolja a legnagyobb mennyiségben szükséges vitamin címét, mert a napi szükséglete akkora, hogy bármely más vitaminé sem éri el.
Gyakran használjuk az "aszkorbinsav" megnevezést is rá. Vízben igen jól oldódik, de oxigén, fény, hő vagy fémionok hatására könnyen bomlik. A C vitamin 2-3 óránként kiürül a szervezetből, ezért a vér C vitamin tartalmának fenntartásához a hagyományos (nem kérleltetett felszívódású) C vitamint 2-3 óránként pótolni kell!

C-vitamin formák
  1. aszkorbinsav
  2. aszkorbil palminát (zsíroldékony)
  1. aszkorbinsav ásványokkal képzett sói (kálcium-aszkorbát, magnézium-aszkorbát...)

Mihez szükséges a C vitamin?
  1. Oxido-reduktív folyamatok.
  2. Kollagénfehérjék szintézise.
  3. Hormonok szintézise.
  4. Immunrendszer működése.
  5. Vas- és rézfelszívódás.

Mennyi szükséges a C vitaminból?
A C vitamin felszívódási vesztesége nem túl nagy, a bevitt mennyiség mintegy 75%-a hasznosul. A környezeti hatások, a stressz, lázas, esetleg műtét utáni állapotok, a fizikai munka, a dohányzás és a fogamzásgátlók szedése emeli a szükségletet.
Újabb kutatások szerint 500-1000 mg a kedvező naponta a szervezetünknek.

Miben található meg a C vitamin?
Legjobb C vitamin forrásaink a lícium gyümölcs, csipkebogyó, zöldpaprika, a citrusfélék, a friss zöldségek, kifejezetten a paradicsom, a káposzta, salátafélék. Télen a savanyú káposzta és a mirelit zöldségek tehetnek jó szolgálatot.

Hiányállapotok a C vitamin kapcsán
vitamin hiányában az immunrendszer gyengül, a fertőzésekre való fogékonyság nő. Súlyosabb esetekben a skorbut nevű betegség lép fel, ami az érfalak meggyengülésével és megrepedésével, illetve fog- és ínygyulladással járó, esetenként halálos kimenetelű betegség (bár napjainkban már nem jellemző).

További érdekességek a C-vitaminról
A mai átlagember tápláléka nem tartalmaz elegendő C vitamint, a táplálékból csak akkor juthatnánk kielégítő mennyiséghez, ha visszaköltöznénk az esőerdőbe.
Nemrégiben végzett felmérések szerint napi 250 milligramm C vitaminra van szükségünk, ha vidéken élünk, ha városban akkor minimum 1000 mg.
Ez a mennyiség látványosan csökkenti a rákos megbetegedések, a szív- és érrendszeri problémák, vagyis a halálozás kockázatát.
Linus Pauling és munkatársai szerint napi 10 gramm C vitamin feltűnően növeli a rákos betegek túlélési idejét. Azt állítják, hogy a szív- és érrendszeri károsodások mutatói javulhatnak ekkora adag aszkorbinsav hatására, sőt, az immun-rendszer megfelelő működéséhez is szükség van ennyi C vitaminra.
A szív- és érrendszeri betegségek lényegében ismeretlenek az állatok között, miközben az embereknél ez a vezető halálok. A következő felfedezés áttörést jelentett a természetes egészség terén az egész világon: az állatok saját testükben maguk állítják elő a C vitamint, amire szükség van a testük és érrendszerük ellenálló-képességét erősítő molekuláknak, az úgynevezett kollagéneknek az előállításához. Minél több a C vitamin, annál több a kollagén, annál stabilabbak az érfalak, és annál kevesebb a szívroham. Az állatok azért kapnak igen ritkán szívrohamot, mert testükben elegendő mennyiségben állítanak elő C vitamint. Mi, emberek ebből a vitaminból egyetlen molekulát sem tudunk előállítani, ráadásul gyakori, hogy étrendünk túl kevés vitamint tartalmaz, ezért érrendszerünk meggyengül és kialakulnak a lerakódások. Ezek a lerakódások elsősorban azokon a területeken jönnek létre, ahol az érfalak mechanikus stressznek is ki vannak téve, így hat például a szív pumpálása a koszorúerekre.
  1. Nélkülözhetetlen az egészséges fogazat, csontozat és íny felépítéséhez.
  2. Elősegíti a sebgyógyulást, a sebhegedést, a csont összeforrását törés után.
  3. Megelőzi a skorbut kialakulását.
  4. Segít az ellenálló-képesség kialakulásában.
  5. Megfázás megelőzésére, a meglevő tünetek kezelésére alkalmas.
  1. Erősíti a vérereket.
  1. Megkönnyíti a vas felszívódását.
  1. A kollagén szintéziséhez szükséges.
  1. Megakadályozza azt, hogy a dohányfüstben, szmogban, szalonnában, az iparilag feldolgozott húsokban levő nitrátok rákképző anyaggá váljanak.
  2. Gyorsítja a műtét utáni gyógyulást.
  3. Elősegíti a vér koleszterin szintjének csökkentését.
  1. Védelmet nyújt többféle rákbetegség ellen.
  2. Természetes hashajtóként hat.
  1. Csökkenti a vénákban a vérrögök kialakulását.
  1. Csökkenti a vérnyomást.
  1. Sokféle allergiát kiváltó anyag hatását csökkenti.
A fölöslegben felvett aszkorbinsav - vízoldékony lévén - könnyen távozik a vizelettel. Joggal mondhatnánk tehát: ha túl sok aszkorbinsavat fogyasztunk, csak elpocsékoljuk. Hallani olyan nézetet, hogy ezzel a világ legdrágább vizeletét állítjuk elő. De vajon mennyi az a túl sok? Dr. Michael Colgan nagy létszámú csoporton végzett vizsgálata szerint az emberek egynegyede napi 1.5 gramm C vitamin fogyasztása után érte el a vese ürítési küszöbét, a páciensek több mint fele napi 2.5 grammnál, és akadt négy személy, akiknél napi 5 gramm volt a határ. Mégis, ha a bevitt C vitamin napi adagját 50-ről 500 milligrammra növelték, megkétszereződött a vérplazma aszkorbinsav-szintje, s a napi 5 grammot elérve újra megkétszereződött.
A megfelelő adagot nagyban befolyásolják az életkörülmények!!! Ha valaki sok alkoholt fogyaszt, szennyezett levegőjű városban él, rendszeresen szed szalicilsav-származékokat tartalmazó gyógyszert vagy dohányzik, egyszóval az életét meghatározza a stressz, tanácsos az adagot akár 10 grammra is növelni.
Dohányosok esetében minden egyes elszívott cigarettára 50 milligramm C vitamint kellene számolni.
A C vitamin tehát valóban különleges: Szent-Györgyi Albert szerint nem is vitaminként, hanem élelmiszerként kellene fogyasztanunk. Azt mondja, tekintsük az aszkorbinsavat háztartási cikknek. Kilós kiszerelésben kellene árusítani, s az üzletekben, egy sorban álljon a cukorral, a liszttel és a sóval. Szent-Györgyi naponta 1 gramm C vitamint evett 84 éves koráig. Akkor tüdőgyulladás döntötte le a lábáról, s az adagot 1-ről 8 grammra emelte, és hamarosan felépült. A neves táplálkozáskutató, dr. Michael Colgan 5 grammot fogyaszt, a kétszeres Nobel-díjas Linus Pauling adagja napi 10-18 gramm volt.

D vitamin
Mire jó?:
Szükséges a fogazat és a csontrendszer fejlődéséhez.

Miben található?:
Halolaj, csukamájolaj, tojássárgája, máj, vaj. A szervezetben is termelődik ultraibolya sugárzás (napfény) hatására.
 
A D-vitamin és a rák
Az utóbbi 15 évben végzett kutatások igazolják, hogy a rákok kialakulásában nagy szerepe van a D-vitamin hiányának és ez fordítva is igaz: a D-vitamin véd a rákkal szemben és lassítja a daganatfejlődést. Ezért érdemes nem elkerülni a napfényt, bár elég nagy mostanában a napfény-kerülést ajánló kampány.
A napfény rákellenes hatását már 1937-ben felismerte Sigismund Peller, amerikai orvos. Tanulmányából kiderül, a halálozásokat nézve, hogy Amerikában délről északra haladva folyamatosan nő, északon pedig két és félszer többen halnak meg rákban. Ezután negyven évnek kellett eltelnie, hogy eredményeit újra felismerjék. Majd 1990 tájékán megjelentek a cáfolhatatlan összefüggések a D-vitamin és a különböző ráktípusok között.

D-vitamin (Kalciferol) részletesen
A D-vitamin zsíroldékony vitamin, másik neve a kalciferol. Ez a vitamin is képződhet előanyagaiból a szervezetben, méghozzá ultraibolya sugárzás hatására. Az elővitaminképzésében viszont a koleszterinnek van fontos szerepe, tehát néha ennek a vegyületnek is van hasznos tulajdonsága. Sajnos, a napfény hatására képződő D-vitamin mennyisége az időskorra erősen csökken. Kétféle D-vitamin különböztetünk meg: a D2 és a D3 vitamint. D2 vitamint tartalmaznak inkább a növények, vegyesen mindkettőt pedig az állati eredetű élelmiszerek. A D3 vitamin sokkal aktívabb, mint a D2, és ez keletkezik a napsugárzás hatására a bőrben is.
Mihez szükséges a D vitamin?
  1. A kalcium és a foszfor felszívódása.
  1. A csontképződés folyamata.
  1. A kalcium és foszfor beépülése.
  1. A csontok egészséges fejlődéséhez.
  1. A csontok gyógyulása például törés után.
  1. A csontritkulás megelőzése.

Egyéb tapasztalatok a D vitamin kapcsán
  1. Biztosítja az idegrendszer és a szív megfelelő működését.
  2. Segít bizonyos rákbetegségek lelassításában vagy visszafordításában.
  3. C- és A-vitaminokkal együtt szedve megelőzheti a megfázásos betegségek kialakulását.
Napi javasolt mennyisége 400 NE.

Miben található meg a D vitamin?
Legjobb D-vitamin forrásaink a halmájolajok, a máj, a tojás, a tej és tejtermékek, margarinok. Fontos megemlíteni még egyszer, hogy a bőrben is képződik, ha azt napfény éri. A légköri szennyeződések elnyelik az ultraibolya sugarakat, így kevesebb D-vitamin tud keletkezni a bőrben (az angolkór közvetett okozója az iparosodás miatti légszennyezés volt). A szervezetbe kerülő nehézfémek (ólom, kadmium) növelik a D-vitamin szükségletét.

Hiányállapotok a D vitamin kapcsán
D-vitamin hiányában a következő tünetek léphetnek fel: a csontok ásványianyag-tartalma elégtelenné válik, a csontok deformálódnak, elvesztik merevségüket, de rugalmasságukat is, emiatt könnyen törnek és nehezen gyógyulnak. Fiatal gyermekeknél angolkór (rachitis) lehet a következmény. Felnőtteknél a csontok meglágyulnak, izomgörcsök léphetnek fel. A D-vitamin tartósan elégtelen bevitelének fontos szerepe lehet a csontritkulás kialakulásában is.

Napi D-vitamin szükséglet:
Gyermekek számára:
fél éves korig:
10 µg D vitamin
fél és 1 év között:
10 µg D vitamin
1 és 3 év között:
10 µg D vitamin
4 és 6 év között:
10 µg D vitamin
7 és 10 év között:
10 µg D vitamin
Nők számára:
11 és 14 év között:
10 µg D vitamin
15 és 18 év között:
10 µg D vitamin
felnőtt korban:
6 µg D vitamin
terhesség alatt:
10 µg D vitamin
szoptatás idején:
10 µg D vitamin
Férfiak számára:
11 és 14 év között:
10 µg D vitamin
15 és 18 év között:
10 µg D vitamin
felnőtt korban:
5 µg D vitamin
Miben mennyi van?
Margarin:
7,5 µg/100 g D vitamin
Tojássárga:
60 µg/100 g D vitamin
Lazac:
10 µg/100 g D vitamin
Kaviár:
6 µg/100 g D vitamin

E vitamin
Zsírban oldódó!

Mire jó?:
Antioxidáns hatású, a sejtstruktúra fenntartásához szükséges.

Miben található?:
Növényi olajok (napraforgó-, szójaolaj stb.), búzacsíra, margarin.
Jó tudni:
Az E vitamint más néven tokoferolként ismerhetjük, és szintén zsírban oldódik. Számos olyan vegyület van, amelynek hatása hasonlít az E-vitaminéra, ezek a különböző (alfa, béta, gamma) tokoferolok. Az E vitaminok könnyen oxidálódnak, tehát levegőn, napsugárzás hatására könnyen elveszthetik hatásukat. Éppen ezt használja ki az élelmiszeripar is, amikor különböző zsiradékokhoz E-vitamint ad az avasodás megelőzésére. Az E vitamin biológiai hatása nem teljesen ismert még, hiszen hiánytünetei sem igazán jelentkeznek, illetve nem jellemzőek.

Mihez szükséges az E vitamin?
  1. Antioxidatív folyamatokhoz, védőfaktorként.
  2. Öregedési folyamatok gátlásához.
  3. Egyes feltételezések szerint a nemi működéshez.

Egyéb tapasztalatok
  1. Fontos antioxidáns tápanyag.
  1. Az oxidációs folyamattal lassítja a sejtöregedést.
  1. Megelőzi a káros koleszterin oxidációját.
  1. Segít többféle rákbetegség megelőzésében.
  1. Enyhíti a kimerültség érzését.
  1. Hashajtóként a vérnyomást csökkentheti.
  1. Segít az elvetélés megelőzésében.
  1. Az A-vitaminnal együtt védi a tüdőt a levegőszennyezettség ellen.
  1. Csökkenti a szívbetegségek és a szélütés kialakulásának kockázatát.
  1. Csökkenti az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.
  2. Megnöveli a vér oxigént szállító képességét.
  1. Segít táplálékot szállítani a sejtekhez.
  1. Erősíti a vérerek falát.
  1. Megakadályozza a vérrögök kialakulását és feloldja a meglévő vérrögöket.

Mennyi szükséges az E vitaminból?
Az E-vitamin szükségletét milligrammban (mg) mérik. Más jelölést is szoktak alkalmazni, a tokoferolekvivalenssel és az NE (Nemzetközi Egység), vagy angolul IU (International Unit) jelöléssel is találkozhatunk. 1 mg tokoferolekvivalens, tehát 1 NE E vitamin egyenlő 1 mg úgynevezett d-alfa tokoferollal vagy 10 mg d-gamma-tokoferollal. A táplálékkal bevitt E-vitamin mennyisége nagyban függ a benne lévő zsír mennyiségétől és minőségétől, a növényi eredetű zsiradékokban többet találunk belőle. Ez a mennyiség azonban szükséges is, mert ezek a zsiradékok növelik az E vitamin szükségletet.
Újabb kutatások szerint 400 NE kell belőle naponta a szervezetünknek.

Miben található meg az E vitamin?
Legjobb E vitamin forrásaink a növényi olajok, tehát a napraforgó-, búzacsíra-, tökmag-, olíva- kukoricaolaj, a búzacsíra és az egyéb gabonacsírák, a zöld növények. Az állati eredetű élelmiszerek E vitamin tartalma nagyban függ az állatok takarmányozásától, de általánosságban a hús, a máj és a tojás tartalmaz jelentősebb mennyiségű vitamint.

Hiányállapotok az E vitamin kapcsán
Idegi károsodások, nemi aktivitás esetleges csökkenése, a vörösvértestek károsodása.

E vitamin érdekességek
"Két nagy tanulmány szerint az E-vitamin-készítmények szedése 25-50%kal csökkentette a szívbetegségek kialakulásának esélyét, és megelőzte az anginás mellkasi fájdalmat. A vitamin amellett, hogy az érrendszer védelmét biztosítja, főszerepet játszik a szívbetegségek kezelésében, az agyvérzés utáni lábadozásban. Más vizsgálati eredmények szerint az E- és a C-vitamin együttesen alkalmazva gátolja az érelmeszesedés kialakulását."
"Mivel megköti a rák keletkezésében és terjedési folyamatában is szerepet játszó szabadgyököket, illetve védi a sejthártyát, fontos a rák megelőzésében. Az E vitamin az immunrendszer normális működéséhez is nélkülözhetetlen, mivel az immunsejtek különösen érzékenyek a szabadgyök reakciók káros hatásaival szemben. A szervezet E vitaminszintje nagymértékben befolyásolja az immunsejtek válaszkészségét, olyankor is jótékony hatású, amikor az E vitaminhiány jelei nem is mutatkoznak. A vitamin előnyei különösen az idősek immunfunkcióinak javításában jelentenek nagy segítséget. Tudományos vizsgálatok támasztják alá azt is, hogy E-vitamin késleltetheti az öregedést, mivel védi a sejteket a szabad gyökökkel szemben.
Hatásos a cigarettafüstből és más szennyező anyagokból származó méreganyagok ellen, alkalmas a Parkinson-kór kezelésére, késlelteti a szürke hályog kialakulását és lassítja az Alzheimer-kór lefolyását. Más tanulmányok szerint az E vitamin enyhíti az érszűkület miatti lábfájást, a menstruáció előtti fájdalmas emlőfeszülést és érzékenységet. A bőrsérülésekre kent E vitaminos krém vagy olaj pedig sokak tapasztalata szerint elősegíti a sebgyógyulást."

Napi E-vitamin szükséglet:
Gyermekek számára:
fél éves korig:
4 mg E vitamin
fél és 1 év között:
5 mg E vitamin
1 és 3 év között:
6 mg E vitamin
4 és 6 év között:
7 mg E vitamin
7 és 10 év között:
9 mg E vitamin
Nők számára:
11 és 14 év között:
11 mg E vitamin
15 és 18 év között:
15 mg E vitamin
felnőtt korban:
15 mg E vitamin
terhesség között:
15 mg E vitamin
szoptatás idején:
19 mg E vitamin
Férfiak:
11 és 14 év között:
11 mg
15 és 18 év között:
15 mg
felnőtt korban:
15 mg
Miben mennyi van?
Mogyoró:
28,0 mg/100 g E vitamin
Mandula:
26,0 mg/100 g E vitamin
Földimogyoró:
20,2 mg/100 g E vitamin
Tojássárga:
3,0 mg/100 g E vitamin
F vitamin


Miben nyújt segítséget az F vitamin?
  • Elősegíti a szervezetben a telített zsírsavak elégetését
  • Pozitívan befolyásolja a belső elválasztású mirigyek működését
  • Kalciumot juttat a sejtekbe
  • Megakadályozza a koleszterin erekben való lerakódását
  • Megőrzi a bőr és a haj egészségét

Miben található meg az F vitamin?
Növényi olajokban, gabonamagvakban, szójababban, mandulában, mogyoróban, búzacsírában,
avokadóban, napraforgóban.

Mennyi szükséges az F vitaminból?
A napi irányadó mennyiség mértéke nem ismeretes.

Mit okoz az F vitamin hiánya?
Ekcéma és akne kialakulását, a bőr korai öregedését, májkárosodást.

Mit okoz az F vitamin túladagolása?
A túladagolásnak eddig nincs ismeretes mellékhatása.

K vitamin-Fillokinon
Zsírban oldódó!
Mire jó?:
A vér alvadásának folyamatában nélkülözhetetlen.

Miben található?:
Máj, szója, sötétzöld levelű zöldségek, spenót, sóska, brokkoli, karfiol, káposztafélék. Az emberi bélben is termelődik.
Fillokinon. A természetben két formában fordul elő: K1-vitamin (fillokinon), amit a zöld növények, valamint a K2-vitamin (menakinon), amelyet baktériumok szintetizálnak. A természetes K-vitaminok csak zsírban, a mesterségesen előállított származékok vízben is oldódhatnak.
Az ember K-vitamin szükségletét a táplálék K1-vitaminja és a bélbaktériumok által előállított K2-vitamin kb. fele-fele arányban fedezi. Normális bélflóra és vegyes táplálkozás esetén a szervezet K-vitamin ellátottsága megfelelő. A K-vitamin 10-70%-a szívódik fel.
Felnőttekben a hosszantartó antibiotikus kezelés és a csökkent K-vitamin bevitel hiánytüneteket okozhat. Gyermekeknél és koraszülöttekben a bélbaktériumok csekély száma miatt előfordulhat K-vitamin hiányon alapuló vérzékenység.
Ajánlott napi adag: 50-65 µg. Ez a mennyiség megtalálható például 100 g savanyú káposztában, 250 g baromfimájban vagy 100 g spenótban.
K-vitaminforrások: brokkoli, fejes saláta, káposzta, paraj, tejtermékek, méz, virágpor, méhpempő, és máj.