LISZTEK



LISZTEKRŐL - LISZT FAJTÁK



Mi is a liszt valójában?
 
A gabonafélékből előállított lisztek malmi őrléssel készülnek. A mag három részből áll: héj, liszt test, csíra. A liszt test tartalmazza a főbb energiát: keményítő és fehérjék alkotják, jelentős a cukor-, zsír- és ásványi anyag tartalma. A héj rostban gazdag, a csíra pedig A- és E-vitamint, valamint ásványi anyagokat tartalmaz. A liszt annál értékesebb és egészségesebb, minél inkább hasonlít a teljes gabonaszem eredeti összetételéhez. A finomlisztből hiányoznak a rostok, a vitaminok és ásványi anyagok.
A lisztek és a belőlük készült kenyerek, pékáruk, sütemények esetében meg kell említeni a glikémiás indexet (GI) is.  Ez egy olyan számérték, amely arra utal, hogy milyen gyorsan szívódik fel az adott élelmiszerben lévő szénhidrát a szervezetben. Az alacsony glikémiás indexű ételek lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, így hosszan tartó telítettség érzést okoznak, s biztosítják az anyagcserénk egyenletes működését. Ezzel testsúlyunk is jobban kontrollálható. A fehér kenyér magas, a teljes kiőrlésű alacsony glikémiás indexű.


Leggyakoribb lisztfajták
 
Ha biztosra akarunk menni, mi is elkészíthetjük saját házi kenyerünket, melyet a magunk ízlése szerint süthetünk akár kenyérsütő géppel vagy a sütőben. Ehhez nyújt segítséget a következő felsorolás, mely a boltban kapható leggyakoribb liszteket mutatja be.


Finomliszt: a hántolás következtében a búzamag belsejét és a héját a csírával elválasztják egymástól. Legmagasabb glikémiás indexű, legkevésbé egészséges.  
Teljes kiőrlésű liszt: a teljes gabonaszemet tartalmazza, minden jótékony tulajdonságával: rost, ásványi anyagok, vitaminok, energia. Alacsony glikémiás indexű, egészséges.  
Rétesliszt: csak a mag közepét tartalmazza, és nagyobb szemcséjűre őrlik, mint a finomlisztet. Ragadós, nyúlós, ezért leginkább panírhoz, palacsintához, nokedlihez, rántáshoz használjuk.  
Graham liszt: a gabonaszem összes alkotórészét tartalmazza, beleértve a korpát és a csírát is. A malmi előkészítés során csak a külső, szennyezett, vékony héjréteget távolítják el. A Graham lisztet gyakran azonosítják a teljes kiőrlésű búzaliszttel, a kettő közötti különbség ugyanis csupán a szemcseméretben mutatható ki.  
Tönkölybúza liszt: kimagaslóan magas fehérjetartalmú, ásványi anyagokban, vitaminokban és enzimekben gazdag. Egyik ősi gabonánk, most újra reneszánszát éli. Sütéshez, főzéshez sokoldalúan használható.  
Rozsliszt: a rozsliszt fehérjéi nem állnak össze sikérré, mert a növényi nyálkaanyagok megakadályozzák a nagy molekulák kialakulását, ezért csak rozslisztből nem célszerű kenyeret készíteni, keverni kell más lisztfélével (max. fele-fele arányban). A vizet jobban magába zárja, ebből adódóan tovább marad friss állapotban, mint a búzalisztből készült kenyerek.  
Zabliszt: mivel nincs sikértartalma, keverni kell más liszttel, ha sütni akarunk vele. Magas a fehérje-, rost- és olajtartalma, az egészséges táplálkozás egyik fontos eleme. Víz hatására nyákot képez, amely védi a gyomor- és bélrendszert. A gluténérzékenyek egy része a zablisztet képes fogyasztani.  
Durum liszt: magasabb a fehérjetartalma, mint a sima búzalisztnek, ezért nem dobja meg olyan hirtelen a vércukor szintet, hanem felszívódása egyenletesebb. Mediterrán fajta, egészséges. Tésztafélékben ideális választás.  
Kukorica- és rizsliszt: gluténmentesek, apró babák és lisztérzékenyek is fogyaszthatják.